Jak naprawiać, konserwować i obsługiwać maszyny rolnicze?


Obsługa maszyn rolniczych jest bardzo ważna w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko Tobie, ale także ludziom w pobliżu gospodarstwa rolnego. Poprawna obsługa maszyny rolniczej nie polega tylko na uruchomieniu i wyłączeniu jej, ale także na stałych przeglądach i konserwacjach.

Jak dbać o maszyny rolnicze aby służyły jak najdłużej?

Aby maszyny rolnicze służyły jak najdłużej, ważne jest nie tylko ich użytkowanie, ale także częsta konserwacja i naprawa.

Niektóre elementy, które należy regularnie konserwować, to: poziom oleju - w przypadku większości maszyn wymaga on wymiany mniej więcej co 2000 godzin pracy; paski - wymagają wymiany, jeśli są pęknięte lub nadmiernie zużyte; akumulatory - wymagają okresowego doładowania, ponieważ z czasem spada ich moc; filtry - należy je regularnie sprawdzać, aby nie zatykały się kurzem lub cząsteczkami brudu.

Inne czynności serwisowe obejmują sprawdzanie ciśnienia w oponach oraz wymianę w razie potrzeby wszelkich uszkodzonych części, takich jak światła, lusterka, klaksony itp. Przed przystąpieniem do samodzielnej konserwacji zawsze najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi, w której znajdują się szczegółowe zalecenia producentów maszyn!

Jakie są najczęstsze usterki maszyn rolniczych?

Istnieje kilka różnych przyczyn usterek maszyn w gospodarstwach rolnych, które są związane z ich obsługą. Jednym z najczęstszych problemów jest niewłaściwa konserwacja i dbałość o maszyny, co może prowadzić do ich awarii lub nagłego zatrzymania w środku pracy. Maszyny mają również problemy, gdy są używane do zadań, do których ich konstrukcja nie jest dostosowana; może to być nieoczekiwana niespodzianka, jeśli nie wiesz, do czego maszyna została zaprojektowana!

Wreszcie istnieje możliwość, że coś zewnętrznego, na przykład czynniki atmosferyczne, uszkodzi części, gdy maszyna będzie stała bezczynnie w niekorzystnych warunkach. Obsługa maszyny rolniczej powinna zaczynać się od każdorazowego sprawdzenia jej stanu technicznego.


Obsluga maszyn rolniczych

Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas pracy z maszynami rolniczymi?

Podczas obsługi maszyn znajdujących się poza zamkniętym budynkiem lub konstrukcją, takich jak kosze na ziarno i kosiarki do siana, zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa i noś zatwierdzony sprzęt ochronny.

Noś obuwie chroniące przed ostrymi przedmiotami na wypadek, gdybyś musiał wejść do stojącej wody podczas obsługi maszyn rolniczych, takich jak traktory, glebogryzarki, kombajny lub kombajny z otwartą kabiną, w których stopy mogą być narażone na niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Jak konserwować maszyny rolnicze?

Konserwacja maszyn rolniczych wymaga regularnych kontroli, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Konieczna jest także rutynowa konserwacja, polegająca na smarowaniu ruchomych części i wymianie uszkodzonych lub zużytych elementów.

Jednak najważniejszą rzeczą w konserwacji sprzętu jest stosowanie środków zapobiegawczych, dzięki którym można uniknąć poważnych napraw w przyszłości.


Dodany przez zacznijmyslec.com · 31-03-22