Odpowiedzialność cywilna dotyczy sytuacji, w której dana osoba doznaje szkody na skutek działania lub zaniechania innej osoby (np. zaniedbania), ale nie wiąże się z możliwością ukarania jej przez państwo za popełnione zło.
Odpowiedzialność karna wymaga, aby jakieś działanie było karalne na mocy ustawy karnej i wiązało się z zamiarem złamania tej zasady prawa, a więc istnieje przynajmniej domniemane zagrożenie karą; może jednak obejmować również szkodliwe zaniechania, takie jak zaniechanie działania, gdy obowiązek zmusza do tego.
Pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich pracowników. Istnieje wiele sposobów, w jakie pracownik może doznać obrażeń podczas wykonywania obowiązków służbowych, np. w wyniku wypadku lub użycia przemocy przez inną osobę.
Ważne jest, aby pracodawcy zapewnili bezpieczne środowisko pracy, aby ograniczyć to ryzyko i zapewnić sobie ochronę prawną.
Odpowiedzialność cywilna wynika z czynu niedozwolonego, który zazwyczaj popełniany jest przeciwko osobie fizycznej.
Prawo deliktowe często zapewnia powodowi ulgę w postaci rekompensaty pieniężnej w celu wyrównania szkód spowodowanych przez takie bezprawne działania lub zaniechania, które nie są uznawane za przestępstwa, ale powodują szkodę.
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone podczas wykonywania pracy to
obowiązek zrekompensowania innej osobie lub podmiotowi strat, obrażeń lub innych szkód, które były możliwym do przewidzenia skutkiem działań danej osoby. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, w której zakłada się, że ryzyko miało charakter osobisty i w normalnych warunkach nie zostałoby przeniesione w drodze umowy.
Każdy, kto umyślnie wyrządzi szkodę, może również ponieść odpowiedzialność cywilną (tzn. "złośliwy zamiar") na mocy prawa karnego, chyba że nie miał powodu, by wiedzieć, że może to spowodować taką szkodę (np. jeśli po prostu bawi się ogniem). Podmioty gospodarcze zazwyczaj wykupują ubezpieczenie od tego ryzyka, aby ich stabilność finansowa nie zależała od spłaty wysokich roszczeń osób poszkodowanych w wyniku działań tych firm.
Odpowiedzialność za środowisko naturalne to obowiązek ochrony i zachowania środowiska naturalnego. Dla niektórych może to oznaczać unikanie odpadów lub recykling materiałów.
Może to być także ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Inni mogą uważać, że bycie odpowiedzialnym za środowisko oznacza zaangażowanie w prace ogrodnicze, takie jak sadzenie drzew i uprawa warzyw w domu, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia mięsa poprzez przejście na wegetarianizm.
Jednym ze sposobów na zwiększenie świadomości ekologicznej jest zrozumienie, w jaki sposób styl życia wpływa na środowisko, w którym żyjemy na co dzień. W razie potrzeby należy wprowadzić zmiany, aby nie szkodzić sobie i innym zanieczyszczeniem, gazami cieplarnianymi i innymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, które zbyt często znajdują się w naszej żywności - zwłaszcza jeśli pochodzi ona z hodowli fabrycznej zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi.